top of page

ПРОЕКТИ

„Мълчанието НЕ е злато“ е призивът, който обедини седем организации от София, Пловдив, Разград, Ямбол, Шумен и Свиленград в национална информационна кампания срещу домашното насилие. Кампанията, която се финансира от  Българския фонд за жените, е уникална, тъй като обединява млади професионалисти, използващи различни подходи в работата си, но вярващи, че силата на информацията е най-доброто средство за защита. Те са представители на Фондация „Джендър алтернативи“ – гр. Пловдив, Народно читалище „Делиорман 2014“ – гр. Разград, Център „Споделеност” - гр. Шумен, Български хелзинкски комитет – гр. София, Фондация „Подарете книга“ – гр. София, Читалище „Умение 2003“ – гр. Ямбол, Спортен клуб „Изида-Свиленград“ – гр. Свиленград.

Ежедневието на стотици български жени и деца преминава белязано от домашно насилие и насилие, основано на пола, отбелязват инициаторите. По данни на Агенцията на ЕС за основните права (FRA), 23% от българките над 15-годишна възраст са станали жертви на насилие от свой партньор. В сравнение с държави като Дания или Финландия, броят на жените, претърпели такова насилие у нас, е над 32 %. Анализаторите отбелязват, че преживелите насилие жени и деца често премълчават за проблемите си поради страх, срам, икономическа зависимост, липса на подкрепа, липса на алтернативи за самостоятелен живот. В държавите, в които активно се говори и информира за формите на домашно насилие, процентът на споделяне и търсене на съдействие от професионалисти е много по-голям, посочват още инициаторите на кампанията „Мълчанието НЕ е злато“. През следващите 3 месеца те ще се опитат да провокират общественото внимание към проблема чрез работилници с млади хора в неравностойно положение, форум-срещи с институции и професионалисти, спортни джендър инициативи, фотоизложба, „Дни на отворените врати“, улични кампании с доброволци, онлайн кампания в социалните мрежи. Предвижда се и изготвянето на общ „Призив за действие“ до държавните институции на национално ниво за ускоряване на процесите по ратифициране на Конвенция №210 на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т. нар. Истанбулска конвенция).

Представители и на седемте организации, инициатори на кампанията, са преминали успешно Академията за женски права „FEMPOWER“, проведена от Български фонд за жените през април 2016 г.

Мълчанието не е злато

Във феминисткия инкубатор „FEMPOWER”, подкрепен от filia.die frauenstiftung, 12 представителки на НПО-та от 8 града в България се обучиха за работа в сферата на женските права и постигането на равнопоставеност на половете. В рамките на 5 интензивни дни те получиха теоретични познания по темите история на женските движения и феминизма, джендър стереотипи и дискриминация, равноправие на половете, както и практически умения за набиране на средства, разработване на проекти, последни тенденции при изграждане на уебсайтове, комуникация с външни публики, лидерство и други.

Във втория етап на програмата – до 30 май 2016 г., участничките ще имат възможност да приложат наученото, разработвайки проекти в подкрепа на женските права и овластяването на жените. На 20 юни 2016 г. БФЖ ще обяви резултатите от конкурса, в който едно от предложенията ще бъде подкрепено с 5000 лв.

Партньори на Академията бяха Българско дружество за връзки с общественосттаБългарски център за нестопанско право иБългарски дарителски форум, които осигуриха безвъзмездното участие на професионалисти с богат опит като лектори в Академията. Благодарение на тяхната подкрепа, бяха покрити разходите за обучението на 12, вместо на първоначално заложените 10 участнички.

Извън обучителната програма, специални гости на Академията бяха Геновева Тишева, директорка на Български център за джендър изследвания, и Марияна Хамънова, съоснователка на Cleantech Bulgaria и Back2BG, които разказаха за личния си път на професионално израстване и дългогодишните усилия и работа, в подкрепа на каузи.

Академия за женски права

ШУ

Университетски проект– Модел на портфолио на учителя по български език и литература, доц. д-р Ганка Янкова, ФХН на ШУ „Епископ Константин Преславски”

Eat well-grow better

Подкрепа на ромски ученици за успешно завършване на средно образование

CLIL: Content and Language Integrated Learning in Dublin

Course for Teachers who would like to teach subjects in English (CLIL) through an Inquiry-based methodology.

176059994_1642714959451227_378388355555792619_n.jpg
122181026_10159407589916002_5765545755397975323_n.jpg

Националната програма "Участвай и променяй - родителят, активен партньор в училищния живот"

example-poster-React-EU_page-0001.jpg
50_1_b.jpg
bottom of page